ATV312HU11M3 SCHNEIDER ELECTRIC Schneider Electric Inverter Drive 1.1 kW 3 Phase, 0.5 → 500Hz, 6.9 A, 200 → 240 V ac, IP20
Part Nnumber
ATV312HU11M3
Description
Schneider Electric Inverter Drive 1.1 kW 3 Phase, 0.5 → 500Hz, 6.9 A, 200 → 240 V ac, IP20
Producer
SCHNEIDER ELECTRIC
Basic price
Ambient Temperature-10 → +50°C Control PanelYes Current Rating6.9 A Field Bus Communication TypeCANOpen, Modbus Filter IncludedYes For Use WithAsynchronous Motors IP RatingIP20 Output Frequency0.5 → 500Hz Overall Depth5.2in Overall Length5.63in Overall Width4.13in Phase3 Power Rating1.1 kW SeriesALTIVAR 312 Supply Voltage200 → 240 V ac Product Details Altivar ATV312 Series The Altivar 312 drive is a frequency inverter for 200…600 V three-phase asynchronous motors from 0.18 to 15 kW. It is robust, compact and easy to install. Its integrated functions are particularly suitable for the requirements of applications involving simple industrial machines.,By taking account of constraints on product setup and use right from the design stage, the ATV312 is able to offer a reliable, cost-effective solution to manufacturers of simple machines and installers. The Altivar 312 drive has six logic inputs, three analogue inputs, one logic/analogue output and two relay outputs.The main functions available are as follows:Motor and drive protectionLinear, S, U or customized acceleration and deceleration rampsLocal control of the speed reference using the navigation button16 preset speedsPI regulator and references2-wire/3-wire controlBrake sequenceAutomatic catching a spinning load with speed detection and automatic restartFault configuration and stop type configurationSaving the configuration in the driveSeveral functions can be assigned to one logic input Schneider Electric - Altivar Range
Following Parts
Random Products
(keyword ATV312HU11M3 SCHNEIDER ELECTRIC Schneider Electric Inverter Drive 1.1 kW 3 Phase, 0.5 → 500Hz, 6.9 A, 200 → 240 V ac, IP20)